Opisno i instruktivno opširniji i bez velikih suštinskih promena, novi Zakon je objedinio zakone o privrednim društvima i preduzetnicima ali bez takve najave i u naslovu
Novi Zakon o privrednim druÅ¡tvima objavljen je u „Službenom gl. RS” broj 36 od 27.maja 2011. godine. Stupa na snagu 04.06.2011. a primenjivaće se od 01.02.2012. godine. ÄŒlanovi 344 st.9 i 586 st.1 tÄ.8. primenjivaće se od 01.01.2014. godine i oni se odnose na obavezu javnog akcionarskog druÅ¡tva da omogući davanje punomoćja za glasanje elektronskim putem i kaznenu odredbu za nepoÅ¡tovanje te obaveze.
Novim zakonskim reÅ¡enjem materija o privrednim druÅ¡tvima i preduzetnicima je objedinjenja u jedinstveni propis. Zakonodavac se nije odluÄio da izmenu prati i sam naslov zakona, bez razlike Å¡to preduzetnici nisu pravna već fiziÄka lica koja samostalno obavljaju delatnost i u svakom sluÄaju nisu privredna druÅ¡tva.
SuÅ¡tinskih i velikih promena nema. Uglavnom se radi o preciznijem, boljem i praktiÄnijem definisanju prethodnih propisa, uz dosta pojaÅ¡njenja i neminovnih usklaÄ‘ivanje sa regulativom EU.
Prethodnim zakonskim reÅ¡enjem bilo je definisano da je dozovoljeno obavljanje svih zakonom dozvoljenih delatnosti. Novi Zakon, Älan 4., definiÅ¡e da druÅ¡tvo ima pretežnu delatnost, a može obavljati i sve druge delatnosti koje nisu zakonom zabranjene nezavisno od toga da li su odreÄ‘ene osnivaÄkim aktom, odnosno statutom.
Po novom propisu, Älanom 12. predviÄ‘ene su izmene osnivaÄkog akta i statuta druÅ¡tva.
OsnivaÄki akt druÅ¡tva, osim akcionarskog, menja se odlukom koju potpisuju Älanovi druÅ¡tva koji su za nju glasali.Odluka je validna ako je overena u skladu sa zakonom kojim se ureÄ‘uje overa potpisa, ako je to predviÄ‘eno osnivaÄkim aktom i ako je ta obaveza registrovana u skladu sa zakonom o registraciji.
OsnivaÄki akt akcionarskog druÅ¡tva ne menja se.
Statut akcionarskog društva menja se odlukom skupštine, odnosno drugog organa određenog zakonom.
Zakonski zastupnik druÅ¡tva je u obavezi da nakon svake izmene osnivaÄkog akta, odnosno statuta saÄini i potpiÅ¡e preÄišćeni dokument i isti zajedno sa izmenama registruju u skladu sa Zakonom o registraciji.
Minimalni kapital druÅ¡tva sada je iskazan u dinarima, ne u evrima kao do sada, i on iznosu 3.000.000 dinara za akcionarsko druÅ¡tvo i 100,00* dinara za druÅ¡tvo sa ograniÄenom odgovornošću.( * U radnoj verziji Zakona o privrednim druÅ¡tvima odreÄ‘eno ja da je minimalni kapital za druÅ¡tva za ograniÄenom odgovornošću iznosi 100.000,00 dinara. )
Izmene obavezuju na dokapitalizacijudruÅ¡tava koja imaju manji osnovni kapital, s’tim da druÅ¡tva ograniÄene odgovornosti moraju saÄekati korekciju greÅ¡ke zakonodavca.
Podsećamo da je zakonodavac ostavio rok do 01.02.2012. godine za usklaÄ‘ivanje tj. poÄetak primene Zakona.
Sva akcionarska druÅ¡tva postaju otvorena, termin „zatvorena”je izostavljen, tj. ukinut.
Proboj pravne liÄnostije preciznije definisan uz nabrajanje sluÄajeva u kojima postoji zloupotreba samog druÅ¡tva ili njegove imovine.
Komanditor, Älan druÅ¡tva s ograniÄenom odgovornošću i akcionar, kao i zakonski zastupnik tog lica ako je ono poslovno nesposobno fiziÄko lice, koji zloupotrebi pravilo o ograniÄenoj odgovornosti odgovara za obaveze druÅ¡tva, naroÄito ako to lice:
1) upotrebi druÅ¡tvo za postizanje cilja koji mu je inaÄe zabranjen;
2) koristi imovinu druÅ¡tva ili njome raspolaže kao da je njegova liÄna imovina;
3) koristi društvo ili njegovu imovinu u cilju oštećenja poverilaca društva;
4) radi sticanja koristi za sebe ili treća lica umanji imovinu društva, iako je znalo ili moralo znati da društvo neće moći da izvršava svoje obaveze.
Poverilac društva može podneti tužbu protiv lica nadležnom sudu prema sedištu društva u roku od šest meseci od dana saznanja za zloupotrebu, a najkasnije u roku od pet godina od dana zloupotrebe.
U sluÄaju da potraživanje poverioca nije dospelo u trenutku saznanja za zloupotrebu, rok od Å¡est meseci poÄinje da teÄe od dana dospeća potraživanja.
Uz izjednaÄavanje zakonitog i statutarnog zastupnika, novina je da druÅ¡tvo može zastupati i pravno lice ali uz obavezu imenovanja najmanje jednog fiziÄkog lica kao njegovog zakonitog zastupnika.
DefiniÅ¡u se i punomoćnici kao zastupnici druÅ¡tva. To su lica koja su ili nisu zaposlena u druÅ¡tvu ali koja rade na poslovima Äije obavljanje u redovnom poslovanju ukljuÄuje i zakljuÄenje ili ispunjenje odreÄ‘enih ugovora ili preduzimanje drugih pravnih radnji. Njihova ovlašćenja su u skladu sa poslovima koje obavljaju za druÅ¡tvo i kao punomoćnici druÅ¡tva zakljuÄuju i ispunjavaju ugovore, odnosno preduzimaju pravne radnje u granicama poslova na kojima rade bez posebnog punomoćja.
Zakon donosi i dosta preciznije definisanje pojma i položaj prokure u društvu.
Prokura je poslovno punomoćje kojim druÅ¡tvo ovlašćuje jedno ili viÅ¡e fiziÄkih lica – prokurista da u njegovo ime i za njegov raÄun zakljuÄuju pravne poslove i preduzimaju druge pravne radnje.
Prokurista ne može bez posebnog ovlašćenja da:
- zakljuÄuje pravne poslove i preduzima pravne radnje u vezi sa sticanjem, otuÄ‘enjem ili
opterećenjem nepokretnosti i udela i akcija koje društvo poseduje u drugim pravnim licima;
- preuzima meniÄne obaveze i obaveze jemstva;
- zakljuÄuje ugovore o zajmu i kreditu;
- zastupa društvo u sudskim postupcima ili pred arbitražom.
Upravljanje druÅ¡tvom može biti jednodomo i dvodomo. Jednodomo upravljanje druÅ¡tvom podrazumeva skupÅ¡tinu druÅ¡tva i upravu koju najÄešće Äini direktor ili direktori druÅ¡tva.
U dvodomom upravljanju društvom pored skupštine postoji i nadzorni organ koji bira upravu i koja je nadzornom organu odgovorna za svoj rad.
Novim Zakonom o privrednim društvima utemeljuje se i prinudna likvidacija koju sprovodi Agencija za privredne registre, pod određenim i zakonom predviđenim uslovima.
Poslovno udruženje je vraćeno kao kategorija i oznaÄeno sa nastavkom „ pu”.Definisano je kao pravno lice (samo ako je registrovano) koje osnivaju dva ili viÅ¡e privrednih druÅ¡tava ili preduzetnika, radi postizanja zajedniÄkih interesa ali bez mogućnosti da isto obavlja delatnost radi sticanja dobiti.
U delu o preduzetnicima nema bitnijih izmena u novom Zakonu o privrednim društvima.
U svakom sluÄaju, novi Zakon je precizniji, jasniji i u praksi primenljiviji od predhodnih ali i dalje ne sasvim precizan, jasan i bez dilema, za Äije se otklanjanje mora oslanjati na podzakonska akta ali i na druge propise koji reguliÅ¡u pojedine dodirne taÄke sa ovim novim Zakonom.
* Novi Zakon o privrednim društvima možete preuzeti u celini u delu Propisi > Privredni subjekti