Na sednici Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije doneta odluka kojom se utvrÄ‘uje minimalna zarada u neto iznosu od 102,00 dinara po rednom Äasu
ÄŒlanom 112. Zakona o radu ( Sl. glasnik RS br. 24/05 i 61/05), utvrÄ‘eno je da se minimalna zarada utvrÄ‘uje odlukom socijalno-ekonomskog saveta. Ako savet ne donese odluku u roku od 10 dana od dana poÄetka pregovora, odluku o visini minimalne zarade donosi Vlada Republike Srbije.
Pri utvrÄ‘ivаnju minimаlne zаrаde polаzi se nаroÄito od:
- troškovа životа,
- kretаnjа proseÄne zаrаde u Republici Srbiji,
- egzistencijаlnih i socijаlnih potrebа zаposlenog i njegove porodice,
- stope nezаposlenosti,
- kretаnjа zаposlenosti nа tržištu rаdа i
- opšteg nivoа ekonomske rаzvijenosti Republike Srbije.
Minimаlnа zаrаdа utvrÄ‘uje se po rаdnom Äаsu, zа period od nаjmаnje Å¡est meseci i ne može biti nižа od minimаlne zаrаde utvrÄ‘ene odlukom za prethodni period.
U skladu sa navedenim, Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije doneo je Odluku 95/2011. (objavljeno u Sl. glasniku RS br.35/11. od 24.05.2011.) kojom je utvrdio sledeće iznose minimalne zarade:
- za period januar-maj 2011. godine iznos od 95,00 dinara (neto) po radnom Äasu,
- za period jun-decembar 2011. godine iznos od 102,00 dinara (neto) po radnom Äasu.
Sve isplate zarada koje se vrÅ¡e do 31.05.2011. godine, bez razlike za koji se mesec isplaćuju, potrebno je obraÄunati najmanje u neto iznosu koji se dobija množenjem broja mogućih radnih sati u meseci za koji se vrÅ¡i obraÄun sa minimalnim neto iznosom po radnom Äasu od 95,00 dinara.
Sve isplate od 01.06.2011. godine, bez razlike za koji se mesec isplaćuju, potrebno je obraÄunati na prethodno naÄin uz primenu vrednosti minimalnog neto iznosa po radnom Äasu od 102,00 dinara.
Minimalna zarada se može isplatiti zaposlenom samo ako je ista ugovorena i predviÄ‘ena ugovorom o radu, u skladu sa Älanom 111 Zakona o radu. U protivnom, pre isplate, poslodavac je dužan ugovoriti minimalnu zaradu sa zaposlenim.
ÄŒlanom 111. stav 1. Zakona o radu, predviÄ‘eno je da zaposleni ima pravo na minimalnu zaradu za standardni uÄinak i puno radno vreme, odnosno radno vreme koje se izjednaÄava sa punim radnim vremenom. U sluÄaju kada zaposleni nije ostvario standarni uÄinak ili nije proveo na radnom mestu puno radno vreme, poslodavac ima pravo isplatiti zaposlenom zaradu nižu od minimalne zarade, uvažavajući provedeno radnom vreme zaposlenog na radu i/ili stavljajući u odnos ostvareni uÄinak zaposlenog u mesecu i standardni uÄinak za to radno mesto.
Zaposlenom koji radi prekovremeno, noću, u smenama, na dane državnih praznika, koji su predviđeni kao neradni dani, pripada uvećana minimalna zarada, u skladu sa ugovorom o radu, opštim aktom ili zakonom.
Uz minimalnu zaradu zaposleni ima pravo i na ostale predviđene naknade i dodatke: minuli rad (najmanje 0,4% za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu), regres, topli obrok i sl.
Pri obraÄunu minimalne zarade potrebno je posebno obratiti pažnju da li je obraÄunata minimalna zarada veća ili manja od najniže osnovice za obraÄun doprinosa. ÄŒlan 37. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje predviÄ‘a da najnižu meseÄnu osnovicu doprinosa Äini iznos 35% proseÄne meseÄne zarade u Republici isplaćene u prethodnom kvartalu, za koji su objavljeni podaci republiÄkog organa nadležnog za poslove statisitke.
Za period 01.05.-31.07.2011. godine, najniža meseÄna osnovica za obraÄun doprinosa iznosi 17.079,00 dinara bruto Å¡to je manji iznos od bruto minimalne zarade i za mesece koji imaju najmanji fond radnih sati u periodu jun-decembar 2011. ( 168 x 102,00 = 17.136,00 neto, tj. 23.193.70 dinara bruto ).
U sluÄajevima kada je obraÄunata minimalna zarada manja od najniže osnovice za obraÄun doprinosa, doprinosi se obraÄunavaju i plaćaju na najnižu meseÄnu osnovicu, u skladu sa Älanom 37. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.